Alaric One Light Pendant (3042P14-MB)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
224|3042P14-MB
Upc:
Width:
14.00 (in)
Height:
15.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
One Light Pendant by Z-Lite from the Alaric collection in Matte Black finish
  • collection: Alaric
  • extension: 14.00in
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: E26
  • bulb base: Medium
  • dimmable: Yes
  • country of origin: China
  • material: Steel
  • safety listing: CETL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Matte Black
  • manufacturer glass: White
  • chain: 72"
  • wire: 110"
  • canopy: 5.125" L x 5.125" W
  • Type: Glass Down
  • Finish: Black
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • status: A
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 13" - 18"