Connor LED Vanity (8-9999-24-BR)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
51|8-9999-24-BR
Upc:
Width:
24.00 (in)
Height:
5.00 (in)
Depth:
2.70 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Vanity by Savoy House from the Connor collection in Brass finish
Brighten up your bathroom with the cool contemporary style of the Savoy House Connor LED bath vanity light! Get a bright and helpful glow from the integrated LED module, which offers 1800 lumens at a 3000K color temperature and a 90 CRI. The Brass finish brings excellent versatility. Whether used solo or in groupings, this is a perfect choice for bath lighting. Connor is 5" in height, 24" in width and extends 2.7" from the wall. It is damp area rated and dimmable. Can be mounted horizontally or vertically. Connor is part of Lighting Assets, a collection of stylish and practical lighting solutions for every space.
  • status: A
  • collection: Connor
  • rooms: Bathroom, Powder Room
  • bulbs included: Yes
  • max wattage: 24.00W
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 2025.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • beam spread: 100.00°
  • voltage: 120.00V
  • material: Metal, Glass
  • safety listing: ETL/CETL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Brass
  • delivered lumens: 1800.00lm
  • led: Yes
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)
  • color temperature range: 2700K-3000K (Warm White)
  • Type: Cylindrical / Linear
  • Finish: Gold, Champ, Gld Leaf
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • width range: 19" - 24"
  • height range: 6" & Less