Era 44 LED 44" Ceiling Fan (3ERAR44BBSD)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
1|3ERAR44BBSD
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
44" Ceiling Fan by Generation Lighting from the Era 44 LED collection in Burnished Brass finish
  • status: A
  • collection: Era 44 LED
  • rooms: Bathroom,Enclosed Patios/Porches,Garage
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 2
  • max wattage: 9.00W
  • bulb type: A19
  • bulb base: Medium
  • light source: LED
  • light output: 800.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 15000
  • voltage: 120.00V
  • fan airflow: 4808CFM
  • airflow efficiency: 83CFM/W
  • blade pitch: 13°
  • blade finish: Matte White/Matte White
  • blade quantity: 3
  • fan downrod: 4.5"
  • light kit: Included
  • motor size: 153.0 X 15.0
  • country of origin: China
  • material: Steel
  • safety listing: cUL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Burnished Brass
  • manufacturer glass: Matte Opal
  • canopy: D:5.125'' H:2.375'' Round
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • led: Yes
  • cfm range: 4000-5000
  • light output range: 600lm-950lm (60W equiv.)